Nia Kurbanova Kimdir? (Yaş, Boy, Kilo) Nereli?

Nia Kurbanova Kimdir? (Yaş, Boy, Kilo) Nereli?

Ağustos 19, 2023 0 Yazar: plasnes

Gürcistan’da büyümüş, özgün konuşma tarzına sahip olan bu genç kız, aniden sosyal medya platformlarında beliriverdi. Eğer sokakta anket yapsak ve adını sorsak, muhtemelen onu tanımayan az insan olurdu. Evet, bahsettiğimiz kişi tiktoker Nia Kurbanova.

Öncelikle sizi daha yakından tanımak istiyoruz. Nia Kurbanova’nın hikayesi nedir?

Nia Kurbanova, Gürcistan vatandaşıdır. Şu anda tiktoker olarak etkinlik gösteriyorum. Ortaokulu tamamladım ancak maddi nedenlerden dolayı üniversiteye gidemedim. Okulu bitirdikten sonra dikiş işiyle uğraştım. Birkaç yıl sonra TikTok ilgimi çekmeye başladı ve böylece tanınmaya başladım.

Gerçek adınız Nia mıdır, yoksa TikTok için mi kullandığınız bir takma ad mı?

Adım gerçekten Nia. Gürcücede “nail olmak” anlamına gelir.

TikTok’a geliş hikayenizi paylaşır mısınız? Hangi video veya canlı yayın sonrasında popülerlik kazandığınızı fark ettiniz?

TikTok’ta videolarımla değil, canlı yayınlarla popülerlik kazandım. Önceden videolar paylaşıyordum ve tabii ki izleniyordu. Ancak canlı yayınlara katılmaya başladığımda, özellikle Kenan hoca (Kenan MM olarak bilinir) ile birlikte yayın yaptığımızda daha fazla izlenmeye başladım ve sevildim.

Kenan MM ile olan dostluğunuzdan bahsedelim biraz. Şu anda ailesiyle samimi bir ilişkiniz var, eşi Aygün Mahmudova ve kızı Zeynep ile tanışmışsınız. Bu dostluğun nasıl başladığını anlatabilir misiniz?

Diğer tiktokerlarla oyunlar oynuyorduk ve Kenan hoca ile canlı yayınlara katılıyorduk. İlk başlarda bir oyun sakin geçti ve birbirimizi tanıdık. Sonrasında sorular sormaya başladık, eğlenceli ve ilgi çekici yayınlar yaptık. Şu an hem onu, hem de ailesini kendi ailem gibi görüyorum. Birbirimize saygımız büyük ve ilişkimiz çok iyi.

Aile dediğinizde… Şu an kardeşiniz Emir de TikTok’ta oldukça tanınmış bir şekilde aktif. Platforma girişi sizin teşvikinizle mi oldu, yoksa kendi isteği miydi?

Aslında TikTok’u pek sevmezdi. Ben ona “Gel, Emir” dedim. Kardeşim daha çok YouTube ilgisine sahipti. Onun doğum gününde sürpriz yaparak bir video paylaştım ve ona işaret ettim. İnsanlar da onu sevmeye başladı. Aslında, onun bu alana girmesini istedim, kendisi istemiyordu.

Aranızda rekabet oluyor mu?

Ara sıra evet, oluyor. TikTok sıralamasında birbirimizi geçtiğimizde üzüntü yaşayabiliyoruz. Onun başarısına seviniyorum. O da benim başarıma seviniyor.

Toplumumuzda tiktokerlere, sosyal medyada popüler olan kişilere karşı bazen olumsuz bir tutum görüyoruz. Yazılan yorumlardan bu şekilde anlaşılıyor, insanların canlı yayınlarınızdan para kazanmanızı kıskandığı görülüyor. Bu olumsuzlukla nasıl başa çıkıyorsunuz?

Bu tür insanlara cevap vermek istemiyorum. Bu tür agresiflik onların kendisine ait. Başkalarının başardığı şeyleri kendi başaramadıklarında öfkelenirler ve olumsuz yorumlar yaparlar. Bu tür yorumlara bakmıyorum. Çünkü beni seven, destekleyen ve güzel sözler yazan insanlar da var.

Size hakaret eden bir kullanıcıyı şikayet eder misiniz? Yasal adımlar atar mısınız?

Bu mümkün olabilir mi? TikTok’ta herkes fikrini belirtebilir. Neden bana kötü yorumlar yazdığını sormak istemem. Bu tür davranışlar kendi karakterlerine aittir. Bu nedenle hukuki yollara başvurmak o anlamda pek bir şey değiştirmez. Bu tür yorumlara bakmamamı tercih ediyorum.

Nia, popüler hale gelmenizi sağlayan canlı yayınlardan biraz bahsedelim… Bu konuda belirli bir stratejiniz var mı? Yani genellikle hangi saatlerde canlı yayın açıyorsunuz?

TikTokerların belirli aralıklarla canlı yayın açtığını görebilirsiniz. Ancak ben, enerjim olduğunda canlı yayına giriyorum. Çünkü canlı yayınlarda oldukça fazla enerji harcanıyor. Dışarıdan bakıldığında bu belki de basit görünebilir. Sadece telefonu açıp oturup para kazanma gibi düşünülebilir. Ancak gerçek durum böyle değil. Orada başarılı olabilmek için büyük bir enerji gerekiyor ve izleyiciyi kendinize çekebilmelisiniz. Eğer ilgi çekici değilseniz, belki de 5 kişi bile sizi izlemeye gelmeyecektir.

Canlı yayınlarınızda izleyici rekorunuz kaç kişi?

En yüksek izleyici sayım 22.500 kişi oldu.

En uzun süre canlı yayında ne kadar kaldınız?

5-6 saat gibi bir süre. Tabii ara verdiğim anlar da oldu. Örneğin 6 saat boyunca arada 5 dakikalık molalar verdim. Bu süreç bazen değişebiliyor. TikTok sıralamasında üst sıralarda olmak istiyorsanız, sürekli olarak canlı yayında bulunmanız gerekiyor.

TikTok’ta kiminle canlı yayın yapmazsınız?

Bunu yapmak mümkün mü? İnsanları aşağılamak benim tarzım değil.

Aşağılamaktan bahsetmiyorum. Ancak bazı kişilerin konuşma tarzını veya yayınlarını beğenmeyebilirsiniz…

Evet, elbette. Yayınlarımda saygısız ifadeler veya küçümseyici cümleler olmaz. Bu tarz yayınlara da katılmam. Çünkü ben her zaman pozitif insanlarla yayın yapmaya çalıştım. Terbiyeli ve izleyicileri güldürebilecek yayınlar yapmaya özen gösteriyorum.

Fark ettim ki, özellikle gençler sizi çok seviyor. Nia’yı gençlere sevdiren nedir sizce?

Sanırım… Kenan hoca ile yaptığımız canlı yayında uydurduğum bir şarkı olan “Nahnini nihnini” büyük ilgi gördü. Oyunu kazandım ve bu sevinçle zıpladım. Doğru, şarkının gerçek bir sözü yok. Sadece uydurduğum bir şarkıydı. Ancak sonra bu şarkının remixleri ortaya çıktı ve her yerde çocuklar gelip beni kucaklayarak bu şarkıyı söylüyorlar. Bu nedenle, sanırım beni özellikle gençler seviyor.

Bakü’ye taşındıktan sonra daha fazla reklam teklifi aldığınızı duydum. Sizce Nia için bir reklamın ücreti ne kadar olmalıdır?

Tam bir miktar belirtmek zor. Çünkü her bir reklam teklifi farklı olabilir. Genellikle tekliflere bakılır. Ayrıca, bazen istemeden de olsa tanıtımını yaptığım markalar oluyor. Eğer bir kişinin ihtiyacı varsa ve imkanı yoksa, belki de ödeme almadan tanıtım yapıyorum.

Aktris Parvin Abiyeva, canlı yayınlardan aylık 35 bin dolar kazandığını söyledi. Sizce TikTok’tan ciddi paralar kazanmak mümkün mü?

Evet, TikTok’tan böyle miktarlar kazanmak mümkün. Sadece aktif olmanız, canlı yayınlarınızı ilgi çekici hale getirmeniz gerekiyor. Bunu başarabilirseniz, bu tür miktarları kazanmanız mümkün. Ancak unutmayın ki izleyicileri kendinize çekebilmek önemli. Eğer ilgi çekici değilseniz, belki de 5 kişi bile izlemeye gelmez.

TikTok, maddi olarak hayatınızı nasıl etkiledi?

TikTok ile bir yılda dikiş işiyle ulaştığım parayı kazandım. Dikiş işiyle orada zorluklar yaşardım, ancak emeğimin karşılığını alırdım. Şimdi TikTok’ta daha hızlı ve kolay para kazanabiliyorum. Annem için Gürcistan’da bir butik açtım. Çünkü annem hayatı boyunca zor işlerde çalışmıştı. Azerbaycan’a gelmeyi amaçlıyordum ve şimdi buradayım. Dikiş ve tasarım işini seviyorum ve bu işi Bakü’de devam ettirmeyi planlıyorum.

Bu durumda, Bakü’de kalıcı olarak yaşamayı düşünüyor musunuz?

Aslında bu fikir önceden aklımdan geçmemişti. Bir ay içinde geri dönmeliydim. Ancak Azerbaycan’a geldiğimde, burayı o kadar sevdim ki, burada yaşamalıyım dedim. Sanki ömrümü burada geçirmişim gibi hissediyorum. Çocukluğumdan beri Bakü’yü görmek istemiştim, bu ilk gelişimdi.

Eğer filmler veya diziler için teklifler alırsanız, kabul eder misiniz?

İnsanlar iyi bildikleri işin ardından gitmelidirler. Ben TikTok’ta tanındım, bu yüzden her alanda çalışmak gibi bir niyetim yok. Aynı şekilde, sinemada oyunculuk yapmak da bana uygun değil ve başaramam (gülüyor).

Son zamanlarda, bazı insanlar TikTok’ta canlı yayınlardan para kazanarak farklı alanlarda gelir elde ediyorlar. Ancak eleştirenler, neden kendi işlerine odaklanmıyorlar diye soruyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Evet, TikTok’ta popüler olan birçok insan farklı alanlarda da iş yaparak gelir elde ediyorlar. Ancak bu onların kararıdır. Eğer bu tür platformlarda başarılı olabilirlerse, neden olmasın? Bir kişi kendi işinde başarılı olamıyorsa ve TikTok gibi bir platformda başarılı olabiliyorsa, bu onların tercihi ve bizimle ilgili bir durum değil.

Sonunda, herkes sizin TikTok’ta bir karakter yarattığınızı düşünüyor gibi. Bu doğru mu, yoksa Nia TikTok’ta olduğu gibi mi?

Nia, TikTok’taki haliyle aynıdır. Her zaman pozitif bir kişiliğim oldu. Ancak TikTok’taki enerji dolu patlama her zaman gerçek yaşamımda olmaz. 24 saat boyunca bu şekilde enerjik olmak imkansızdır, aksi halde tükenirsiniz. Orada daha fazla enerji harcarım, oyunlar ve espriler yaparım, daha enerjik olabilirim. Ancak burada sahneye çıkıp tiyatro oynamak gibi bir durum düşünülemez (gülüyor). Hem TikTok’ta hem de gerçek hayatta aynı kişiyim.

Geç saatlere kadar canlı yayın yapmak sizi yormuyor mu?

Evet, çok yorucu olabiliyor. Bazen insanlar konuşurken, dediklerini çok geç anlarım. Düşünürüm, “Acaba ne demişti?” Saat düzeniniz bozulursa ve gece uyandığınızda, gündüzleri uyumanız gerekir. Herkes yorulur. TikTok’ta canlı yayın yapmak kolay para kazanmak anlamına gelmez. Zor bir süreçtir.

İnfluencerlar hakkında sık sık duyduğumuz bir eleştiri, aralarında dostluk olmadığı ve birbirlerinin arkasından konuştuklarıdır. Tiktokerlar arasında da böyle bir durum söz konusu mu, yoksa gerçek dostluklar mı var?

Bu tür durumlar hayatın her alanında görülebilir. Doğru arkadaşları seçmek her zaman zordur. Ancak TikTok’ta da doğru kişileri seçerseniz, neden gerçek dostluklar olmasın? Örneğin, Kenan hoca ile aramızdaki dostluk umarım ömür boyu sürer. Onun bana gösterdiği saygı ve buraya geldikten sonra bana hissettirdiği aile sıcaklığı benim için çok değerli. Onu kendi ailemden biri gibi görüyorum. Aynı şekilde Şehla Hesenli, Sabir Samiroğlu gibi TikTok’taki dostlarımda var. Onlara Allah razı olsun, beni burada karşıladılar. Hatta daha tanışamadığım dostlarım da olabilir.

TikTok’ta tartıştığınız veya farklı görüşlere sahip olduğunuz kişiler oldu mu?

Beni sevmeyenler veya canlı yayınlarda bana yönelik eleştirilerde bulunanlar oldu. Bazen sinirlendiğim anlar da oldu. Ancak her zaman dediğim gibi, herkesin söylediği şeylere gülün olmamışım. Bazen insanın içine dokunabilir. Anlayamadığım durumlar da olabilir. Ancak çalıştım, cevap vermemem konusunda çaba gösterdim. Onları da anlamaya çalışmam gerektiğini düşünüyorum. Herkes beni sevmek zorunda değil. Kimi insanlar sevmedi. Ancak onlardan bahsedildiğinde gurur duyduklarını hissettiğimi biliyorum. Bu nedenle çok mutluyum.

Popüler olduktan sonra, çevrenizdeki insanlar veya komşularınız size nasıl yaklaştılar?

Ben Gürcistan’ın Telavi bölgesinde Karacalar köyünde büyüdüm. Köy, Gürcü köylerinin arasında yer alıyor, ancak sadece Azerbaycanlılar yaşıyor. Çevremden ve komşularımdan çok güzel tepkiler aldım. Samimi itiraflar oldu. Örneğin, beni önceden sevmediklerini ancak TikTok sayesinde ne kadar samimi olduğumu ve hoşlandıklarını söylediler. Bu nedenle köyde beni sevdikleri için onlara selam gönderiyorum. Elbette ki, beğenmeyen insanlar da olmuş olabilir. Ancak onların beni bahsederken gurur duyduklarını hissediyorum. Bu nedenle çok mutluyum.

Son olarak, Instagram’da aktif misiniz?

Aktiftim. Ancak Instagram gerçek profilimi kapattı. Yeni bir hesap açtım ve kısa sürede 20 bin takipçiye ulaştım. Şu an 27 bin takipçiye sahip olduğumu düşünüyorum. Sadece komik videolarımı paylaşıyorum ve orada da eğlenmeye devam ediyorum. Takipçilerim beni Instagram’da da desteklemeye devam ediyor.

Nia, sizinle röportaj yapmak gerçekten çok keyifliydi. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Ben de teşekkür ederim. Her zaman hoşuma gider, birbirimize selam veririz. Tekrardan buluşma dileğiyle.

Nia Kurbanova’nın keyifli ve samimi röportajıyla siz değerli okurlarımıza veda ediyoruz. Umarım bu röportaj, Nia’nın hayatına ve TikTok macerasına dair daha fazla bilgi edinmenizi sağlamıştır. Kendisine başarılar dileriz!

Kaynak: https://biotiktok.com/nia-kurbanova-kimdir-yas-boy-kilo-nereli/