Kediler Pirelerden Nasıl Korunur?

Kediler Pirelerden Nasıl Korunur?

Eylül 6, 2023 0 Yazar: hayvanot

Cildini kaşıyan, çiğneyen veya huzursuz görünen bir kedi, pire olduğu anlamına gelebilir. Evcil hayvanınızdaki ve evinizdeki pireleri nasıl tespit edip yok edeceğinizi bilerek kaşıntılarını hafifletebilir (ve kendinizi koruyabilirsiniz). Şimdi “Kediler Pirelerden Nasıl Korunur?” hep birlikte inceleyelim.

Pire Kontrolü yapın

Pire tedavisine para harcamadan önce, bu zararlıların kedinize yerleşip yerleşmediğini öğrenin:

  • Kürklerinde herhangi bir hareket belirtisi olup olmadığına dikkat edin. Tüylerinden sıçrayan küçük böcekleri fark ederseniz, pirelerle savaşmanın zamanı gelmiştir.
  • Kedinizi günde birkaç kez ince dişli metal pire tarağı ile baştan kuyruğa kadar tarayın. Bu, yetişkin pireleri ve yumurtalarını sıyıracak ve kaşıntılarını hafifletecektir.
  • Ardından pireleri öldürmek için tarağı ılık ve sıcak su ve sıvı bulaşık deterjanı karışımına batırın.

Pireler Nasıl Önlenir

Kedinizin sıcak, tüylü tüyü ve besleyici kan kaynağı bir pirenin hayalindeki evdir. Bu minik haşerelerin yerleşmesini önlemek için evcil hayvanınızı bir pire bariyeri ile koruyun. Birkaç farklı türü vardır:

Kedinize koyduğunuz ürünler . Spot tedaviler, geleneksel tozlar, şampuanlar ve spreylerden daha güvenli, daha kullanışlı ve daha etkilidir. Veterinerinizden veya internetten satın alabilirsiniz. Veterinerinize ürünü kedinizin neresine koyacağını, ne kadar uygulayacağını ve ne sıklıkta kullanacağını sorun. Tedaviyi veterinerinizden almıyorsanız, kediler için güvenli olduğundan emin olmak için önce ürün etiketini okuyun. Bazı yaygın aktif maddeler ve markalar şunları içerir:

  • Fipronil (Frontline Plus)
  • İmidakloprid (Avantaj)
  • Selamektin (Kale/Devrim)
  • Fluralaner (Bravecto)

Flumethrin ve imidacloprid (Seresto) içeren bir pire tasması da işe yarayabilir.

Kedinizin yediği ilaçlar. Hap nitenpyram (Capstar), kedinizdeki yetişkin pireleri 30 dakika içinde öldürür. Yine de kalıcı bir etkisi yok. Spinosad (Comfortis), pireleri yumurtlamadan önce öldürmeye başlayan hızlı etkili çiğnenebilir bir üründür. Gelecekteki yumurtadan çıkmaları önlemeye yardımcı olmak için tam bir ay pire koruması sağlar.

Evinizdeki Pirelerden Kurtulun

Bir dişi pire günde 50’ye kadar yumurta bırakabilir. Bunlar kedinizden hemen halınıza, kanepenize veya yorganınıza yuvarlanabilir. Onlara yumurtadan çıkma şansı verin ve ellerinizde tam bir pire istilası olacak.

Evinizin kapsamlı bir şekilde temizlenmesi sorunu çözmenize yardımcı olabilir:

Her gün vakumlayın. Yumurtaları yumurtadan çıkmadan önce emmek için halıları, minderli mobilyaları ve zemindeki çatlakları ve yarıkları temizleyin. Canlı pirelerden de bu şekilde kurtulacaksınız. İşiniz bittiğinde elektrikli süpürgenin torbasını atmayı veya kutusunu ılık, sabunlu suyla yıkamayı unutmayın.

Haftada en az bir kez yıkayın. Evcil hayvanınızın dokunduğu yatak takımlarını, koltuk kılıflarını ve diğer kumaşları soyun ve doğrudan çamaşır makinesine atın. Sıcak su kullanın, böylece yıkama döngüsünde hiçbir böcek hayatta kalmaz.

İnatçı Pireleri Tedavi Edin

Tedaviye rağmen inatla etrafta dolaşan pireler daha ciddi önlemler gerektirebilir.

  • Güverteleri temizleyin . Tüm evcil hayvanları ve aile üyelerini evden çıkarın ve ardından halıları ve diğer yüzeyleri pire spreyi ile kaplayın. En iyi sonucu veren spreyler, metopren veya piriproksifen içeriğine sahiptir. Evdeki kimyasallardan endişe ediyorsanız, doğal bir narenciye spreyi deneyin. Tüm yüzeyler kuruyana kadar evcil hayvanları, çocukları ve diğer herkesi uzak tutun.
  • Tüm evcil hayvanlarınızın pire tedavisi gördüğünden emin olun. Tedavi edilmeyen herhangi bir evcil hayvan bir pire rezervuarı olabilir ve pire durumunu asla kontrol edemezsiniz. Tüm evcil hayvanlarınız tedavi edilene kadar pireler savaşı kazanacaktır.
  • Bir pire uzmanı çağırın. Pireler hala etraftaysa, sorunu çözmek için bir yok ediciye ihtiyacınız olabilir. 

Çok sayıda bile olsa, pireler küçüktür ve öldürülmesi oldukça kolaydır. Birkaç haftalık kapsamlı temizlikten sonra, kedinizi ve sizi rahatsız etmeyi bırakmalıdırlar. Her ne kadar bir istilayı tamamen ortadan kaldırmak 3 ay kadar sürebilir.

Dış Bağlantılar: Wiki