İran’da Yabancı Sosyal Medya Uygulamaları Yasaklandı!

İran’da Yabancı Sosyal Medya Uygulamaları Yasaklandı!

Aralık 18, 2023 0 Yazar: plasnes

İran’da Yabancı Sosyal Medya Uygulamaları Yasaklandı!

İran devlet televizyonundan alınan habere göre, Uzmanlar Meclisi Sözcüsü Ayetullah Ahmed Hatemi, Sosyal ve Kültürel Komisyon toplantısında yaptığı açıklamada, ülkede patlak veren protestolar sırasında yabancı sosyal medya ve mesajlaşma uygulamalarının “tahrip edici” rol oynadığını ifade ederek bu uygulamaların engellenmesi yönünde karar çıkarıldığını söyledi.

Uzmanlar Meclisi, Siyasi, Sosyal ve Kültürel Komisyonu üyelerinin ortaklaşa aldıkları karar doğrultusunda , yetkililerin bu tür sosyal medya uygulamalarının ülkedeki faaliyetlerine bundan böyle izin vermemesi gerektiğini vurguladıklarını söyleyen Ayetullah Ahmed Hatemi, protestoların ciddi boyutlara ulaşmasında sosyal medyanın çok etkili olduğuna dikkat çekti.

Sosyal Medyaya Meclis Engeli

İran’da sosyal medya ve internet tabanlı anlık mesajlaşma uygulamalarının yasaklama kararı alındığını söyleyen Uzmanlar Meclisi Sözcüsü Ayetullah Ahmed Hatemi, meclis üyelerinin benzin zammının ülkedeki temel ihtiyaç malzemelerinin artışına neden olmaması için güçlü ve sağlam hükümet denetimi yapılması gerektiğine de açıklamasında değindi.

İran’da ülke liderinin seçme ve denetleme görevine sahip Uzmanlar Meclisi üyeleri tarafından alınan kararla çıkarılan yabancı sosyal medya uygulamalarını yasaklama kararının henüz ne zaman uygulamaya geçireceğinin netlik kazanmadığı öğrenildi.

Benzin Zammı Protestolara Neden Oldu

ABD yaptırımları etkisinde ekonomik açıdan zor dönemler geçiren İran halkı, 15 Kasım’da benzine üç kat zam yapıldığının açıklanmasının ardından ülkenin birçok kentinde ciddi protesto gösterileri yapmaya başladı. Yetkililer çıkan olaylarda şu ana kadar 6 güvenlik görevlisi ile 1 protestocunun yaşamını kaybettiğini açıkladı. Ülke genelinde çıkan gösterilerle ilgili gözaltına alınan kişi sayısının da binin üzerinde olduğu belirtiliyor. Uluslararası AF Örgütü ise 21 kentte çıkan gösterilerde en az 106 kişinin öldüğünü açıkladı.

İran yönetimi, patlak veren protestolar hakkında, gösterilerin ülke dışındaki mihraklardan organize edildiğini savunuyor. Göstericiler, sosyal medya ve mobil mesajlaşma uygulamaları üzerinden organize olduğu için geçtiğimiz hafta ülke genelinde istisnai durumlar dışında internet erişimi engellenmişti. İnternete erişim bugün itibarıyla yeniden başladı ancak bu sefer de sosyal medya uygulamalarının engellenmesi gündeme geldi.

İran’da Facebook, Twitter ve Telegram gibi sosyal paylaşım sitelerinin kullanım yasağı devam ediyor. Ancak şifre kırıcı kullanan İranlılar bu uygulamalara erişim sağlayabiliyor.