Eğitim kategorisinde (74.3k puan) tarafından

Türkiye’nin Coğrafi Konumu

1 cevap

0 oy
(74.3k puan) tarafından

En İyi Cevap
Türkiye, tarihi ve kültürel açıdan zengin bir ülke olmanın yanı sıra, coğrafi konumu itibariyle de oldukça önemli bir yere sahiptir. Türkiye, Avrupa ve Asya arasında bir köprü konumunda bulunmasıyla dikkat çeker. Bu makalede, Türkiye'nin coğrafi konumu hakkında detaylı bilgi verilecektir.

Türkiye, Kuzey Yarımküre'de yer alır ve Avrupa ile Asya arasında köprü konumundadır. Doğuda Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan ve İran, batıda Yunanistan ve Bulgaristan, kuzeyde Karadeniz ve Güneyde Akdeniz ile çevrilidir. Toplam yüzölçümü 783.562 km² olan Türkiye, dünya genelinde 37. sırada yer almaktadır.

Türkiye'nin en batı noktası olan Gelibolu Yarımadası, 26° 04' doğu boylamı ve 40° 42' kuzey enlemiyle belirlenmiştir. En doğu noktası olan Iğdır, 44° 01' doğu boylamı ve 39° 56' kuzey enlemiyle konumlanmıştır. En kuzey noktası ise Sınırtepe Köyü, 42° 02' kuzey enlemi ve 42° 01' doğu boylamıdır. En güney noktası ise Antalya'da bulunan Girit Burnu'dur ve 30° 46' kuzey enlemi ve 30° 46' doğu boylamıyla belirlenir.

Türkiye, kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Akdeniz, batısında Ege Denizi ve doğusunda Hazar Denizi'ne kadar uzanan bir sahil şeridine sahiptir. Bu sahil şeridi boyunca birçok önemli liman kenti yer alır. İstanbul, Marmara Bölgesi'nde yer alır ve Türkiye'nin en büyük şehri ve nüfus bakımından da en yoğun bölgesidir. Türkiye'nin başkenti Ankara, İç Anadolu Bölgesi'nde yer alır. Diğer önemli şehirleri arasında İzmir, Bursa, Antalya, Adana ve Gaziantep sayılabilir.

Türkiye, birçok farklı coğrafi özelliğe sahip olmasıyla da dikkat çeker. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Ağrı Dağı, Türkiye'nin en yüksek dağıdır ve 5.137 metre yüksekliğiyle dikkat çeker. Türkiye'nin en büyük gölü olan Van Gölü, Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alır ve Türkiye'nin en derin gölüdür. Türkiye'nin batısında yer alan Toros Dağları, ülkenin en uzun dağ silsilesidir ve doğal güzellikleri

İlgili sorular

1 cevap
6, Nisan, 2023 Eğitim kategorisinde Admin (74.3k puan) tarafından soruldu
1 cevap
16, Mart, 2023 Eğitim kategorisinde Admin (74.3k puan) tarafından soruldu
1 cevap
1 cevap
1 cevap
...