Meslekler kategorisinde (74.3k puan) tarafından
Uçak hostesi olmak için üniversitede hangi bölümü okumalıyım? Şuanda lisede yabancı dil okuyorum yabancı dilden de girebilir miyim?

1 cevap

0 oy
(74.3k puan) tarafından

En İyi Cevap

Uçak hostesi veya kabin memuru olmak için üniversitede belirli bir bölüm okumanız gerekmez. Ancak, birçok havayolu şirketi uçak hostesi olarak çalışacak adaylardan en az lise mezuniyeti veya eşdeğer bir diploma talep eder. Bazı havayolu şirketleri, adayların lisans veya yüksek lisans derecesine sahip olmalarını da tercih edebilirler.

Yabancı dil bilmek, uçak hostesi olmak isteyenler için önemli bir avantajdır. Çünkü kabin memurları, yolcularla iletişim kurmak için farklı dilleri konuşabilme becerisine sahip olmalıdır. Dolayısıyla, yabancı dil bilginiz, iş başvurunuzda ve mülakatta size avantaj sağlayabilir.

Bazı havayolu şirketleri, uçak hostesi olmak isteyen adayların özel bir eğitim programına katılmalarını ve eğitimlerini tamamlamalarını talep ederler. Bu programlar, genellikle birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir ve uçuş emniyeti, yolcu hizmetleri, kabin servisi, güvenlik protokolleri ve acil durum prosedürleri gibi konuları kapsar.

Sonuç olarak, uçak hostesi olmak için belirli bir üniversite bölümüne ihtiyaç yoktur. Ancak, lise diplomanızı tamamladıktan sonra bir havayolu şirketi için başvuruda bulunabilir ve yabancı dil bilginizle avantaj elde edebilirsiniz.

Uçak hostesi olma koşulları nelerdir?

Uçak hostesi veya kabin memuru olmak için genellikle aşağıdaki koşullar aranır:

1. Lise veya eşdeğer bir diploma: Havayolu şirketleri genellikle en az lise mezunu veya eşdeğer bir diploma sahibi adayları tercih eder.

2. Dil becerisi: Kabin memurları, yolcularla iletişim kurmak için iyi bir dil becerisine sahip olmalıdır. Havayolu şirketleri, en az bir yabancı dil bilmeyi tercih ederler.

3. Sağlık koşulları: Havayolu şirketleri, uçak hostesi adaylarının fiziksel ve sağlık açısından uygunluğunu belirlemek için sağlık kontrolleri yaparlar.

4. Görme, işitme ve fiziksel engeller: Uçak hostesi adaylarının, yolcu güvenliğini sağlamak için belirli bir görme, işitme ve fiziksel engelsizliğe sahip olmaları gerekmektedir.

5. Vize ve pasaport: Havayolu şirketleri, uçak hostesi adaylarının vize ve pasaport gibi seyahat belgelerine sahip olmalarını talep edebilirler.

6. Eğitim: Havayolu şirketleri, kabin memurları için özel eğitim programları sunarlar. Bu programlar, genellikle birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir ve uçuş emniyeti, yolcu hizmetleri, kabin servisi, güvenlik protokolleri ve acil durum prosedürleri gibi konuları kapsar.

7. Deneyim: Bazı havayolu şirketleri, uçak hostesi olarak çalışacak adaylardan önceden deneyim isteyebilirler. Ancak, birçok havayolu şirketi, kabin memuru adaylarının deneyimsiz olabileceğinin farkındadır ve eğitim programları ile adayları hazırlarlar.

Her havayolu şirketi farklı gereksinimlere sahip olabilir, bu nedenle uçak hostesi olmak isteyenlerin, başvuracakları havayolu şirketlerinin belirlediği koşulları öğrenmeleri önemlidir.

İlgili sorular

1 cevap
20, Nisan, 2023 Meslekler kategorisinde Admin (74.3k puan) tarafından soruldu
1 cevap
20, Mart, 2023 Meslekler kategorisinde Admin (74.3k puan) tarafından soruldu
1 cevap
20, Mart, 2023 Meslekler kategorisinde Admin (74.3k puan) tarafından soruldu
1 cevap
17, Mart, 2023 Genel kategorisinde Admin (74.3k puan) tarafından soruldu
...